Предлагаме на вниманието ви кратък преглед на статията, относно правната същност на съдебна делба, начините за извършване на съдебна делба, разделяне на имот чрез обособяване на самостоятелни обекти:
1.По съдебен ред, може да се ликвидира съсобствеността върху съсобствена сграда., жилище или друг самостоятелен обект по смисъла на ЗУТ, който представлява самостоятелен строеж; или реална част от строеж с определено наименование, местоположение и имащ самостоятелно функционално предназначение.
2.Съдебната делба, съгласно разпоредбите на ГПК, се осъществява в две фази:
І-ва ФАЗА – по допускане на самата делба, която приключва с влязло в сила решение на районния съд.
ІІ-ра ФАЗА – в тази фаза на делбата се осъществява същинското разделяне на обекта Когато предмет на делбата е самостоятелна сграда, жилище или друг обект съдът изисква становище от общинската /районна/ администрация относно неговата поделяемост.
3.Съдебна делба на съсобствена сграда, на жилище или друг обект се извършва, само ако съответните дялове могат да бъдат обособени в самостоятелни обекти без значителни преустройства и без неудобства, по – големи от обикновените, при спазване на строителните правила и нормативи.
4.Когато неподеляемият имот е жилище, което е било съпружеска имуществена общност, и преживелият съпруг или бившият съпруг, на когото е предоставено упражняването на родителските права, няма собствено жилище. В този случай съдът по негово искане може да му го остави, като уравнява дяловете на останалите съделители с други имоти или с пари.
5.Когато става дума за неподеляем имот, който е жилище, в което при откриване на наследството живее един или няколко сънаследници, нямащи друго жилище. В този случай всеки от съделителите може да поиска то да бъде поставено в неговия дял. Тук дяловете на останалите съделители се уравняват с друг имот или с пари. Ако няколко съделители, отговарящи на горните условия, предявят претенции, то се предпочита онзи, който предложи по-висока цена.
6.Ако уравняването не бъде изплатено в 6 месечен срок, решението за възлагане по молба на другите съделители се обезсилва по право. Имотът се изнася на публична продан.
Освен доброволна делба, в ГПК е уредена т.н. делба по съдебен ред. Вследствие на делбата се ликвидира съсобствеността върху съсобствена сграда.,
.жилище.;
или друг самостоятелен обект по смисъла на ЗУТ, който представлява самостоятелен строеж или реална част от строеж с определено наименование, местоположение и имащ самостоятелно функционално предназначение.
В това съдебно производство по допускане и извършване на съдебната делба вземат участие всички съсобственици на недвижимия имот.
За да се извърши фактическата делба следва да е налице подходящ и годен за разделяне недвижим имот.
Съдебната делба, съгласно разпоредбите на ГПК, се осъществява в две фази:
1 ФАЗА – по допускане на самата делба, която приключва с влязло в сила решение на районния съд.
2 ФАЗА – в тази фаза на делбата се осъществява същинското разделяне на обекта. Когато предмет на делбата е самостоятелна сграда, жилище или друг обект, съдът изисква становище от общинската /районна/ администрация относно неговата поделяемост.
Предложението за разделяне се подготвя от назначения от съда експерт /вещо лице/, притежаващо техническа правоспособност.
Съдебна делба на съсобствена сграда, на жилище или друг обект се извършва, само ако:
съответните дялове могат да бъдат обособени в самостоятелни обекти.;
без значителни преустройства и без неудобства, по – големи от обикновените.,
при спазване на строителните правила и нормативи.
Преценка за изпълнението на тези нормативни изисквания се прави от главния архитект на общината /района/ по предложение на съда. За целта в определен от съда срок главния архитект одобрява инвестиционен проект за разделяне или издава мотивиран отказ. При наличието на техническа възможност, доказана с инвестиционен проект, се одобрява и повече от един вариант за делба. При делба на жилище следва да се имат предвид императивните разпоредби на ЗУТ и Наредба № 7 от 22.12.2003 г. Всяко жилище трябва да има самостоятелен вход.; най – малко едно жилищно помещение, кухня или кухненски бокс, баня – тоалетна.; и най – малко едно складово помещение в или извън жилището.
Допуска се помещенията в жилището да бъдат свързани пространствено с изключение на тоалетните и баните – тоалетни. Когато предмет на делбата е жилище и неговото разделяне е свързано с извършване на преустройство.; или в наследствената маса е включено право на надстрояване или пристрояване на заварена жилищна сграда, важат разпоредбите на чл. 182-185 от ЗУТ за даване на задължително съгласие от заинтересованите собственици в етажната собственост. След влизане в сила на съдебното решение по втората фаза на съдебната делба се ликвидира съсобствеността върху недвижимия имот. Отделните сънаследници стават изключителни собственици на обектите, включени в техните дялове. Сънаследник, който е станал изключителен собственик на недвижим имот – предмет на делбата, може да поиска издаване разрешение за строеж и да пристъпи към започване на строителство.
Тук има и две важни правила, свързани със случаите, в които съответният имот – обект на делбата, е неподеляем.
Първата хипотеза е, когато неподеляемият имот е жилище, което е било съпружеска имуществена общност.; и преживелият съпруг или бившият съпруг, на когото е предоставено упражняването на родителските права, няма собствено жилище. В този случай съдът по негово искане може да му го остави. Следва уравняване дяловете на останалите съделители с други имоти или с пари.
Втората хипотеза е, когато става дума за неподеляем имот – жилище, в което при откриване на наследството живее един или няколко сънаследници, нямащи друго жилище. В този случай всеки от съделителите може да поиска то да бъде поставено в неговия дял. Тук дяловете на останалите съделители се уравняват с друг имот или с пари.
Ако няколко съделители, отговарящи на горните условия, предявят претенции, то се предпочита онзи, който предложи по-висока цена. Този, който взема имота, е длъжен в 6-месечен срок от влизане в сила на съдебното решение за възлагане да изплати сумите на останалите съсобственици. Последните имат право да впишат за това си вземане законна ипотека. Ако уравняването не бъде изплатено в срок, решението за възлагане се обезсилва по право. Имотът се изнася на публична продан. Законът допусна възможност в този случай да не се стига до публична продан. Тогава имотът може да се възложи на друг съделител. Той трябва да заплати веднага цената, по която е оценен имотът при делбата, намалена със стойността на дела му в него. Получената сума се разпределя между останалите съделители съобразно квотите им.
Други статии: Делба на имот