Авторско право върху архитектурни проекти е уредено в чл. 3, ал. 1, т. 6 от Закона за авторското право и сродните му права (ЗАПСП). Авторското право върху архитектурен проект възниква със създаването му, независимо дали е реализиран или не.
Изисквания към архитектурния проект
За да бъде обект на авторско право, архитектурният проект трябва да отговаря на следните изисквания:
- Да е резултат на творческа дейност;
- Да е изразен по някакъв начин;
- Да е оригинален.
Права на автора на архитектурен проект
Авторът на архитектурен проект има следните права:
- Право на авторство;
- Право на използване на произведението;
- Право на възпроизвеждане;
- Право на разпространение;
- Право на публично изпълнение;
- Право на публично предаване;
- Право на преработка;
- Право на възмездно използване;
Права на възложителя на архитектурен проект
Възложителят на архитектурен проект има следните права:
- Право на използване на произведението за целите, за които е възложено;
- Право на възпроизвеждане на произведението в необходимия обем за изпълнение на възложената работа;
- Право на разпространение на произведението в необходимия обем за изпълнение на възложената работа.
Срок на авторско право върху архитектурни проекти
Срокът на авторското право върху архитектурни проекти е 70 години след смъртта на автора. Ако авторът е юридическо лице, срокът на авторското право е 70 години от създаването на произведението.
В случай на съвместна творба, срокът на авторското право е 70 години след смъртта на последния оцелял автор.
Съдебна практика относно авторско право върху архитектурни проекти
В Решение № 1020 от 2019 г. на ВКС по гр. д. № 416/2018 г., I г. о., е прието, че “Съгласно чл. 3, ал. 1, т. 6 от ЗАПСП архитектурните проекти са обект на авторско право. Авторското право върху архитектурен проект възниква със създаването му, независимо дали е подписан от автора, и не зависи от това дали е предоставен за реализация или не.”.
В Решение № 132 от 2022 г. на ВКС по гр. д. № 2298/2021 г., I г. о., е прието, че възложителят на архитектурен проект има право да използва произведението за целите, за които е възложено, но не и да го възпроизвежда или разпространява извън този обхват.
В Решение № 281 от 2021 г. на ВКС по гр. д. № 1307/2020 г., I г. о., е прието, че архитектурният проект е обект на авторско право, независимо дали е подписан от автора. В решението се казва, че “авторското право върху архитектурен проект възниква със създаването му, независимо дали е подписан от автора, и не зависи от това дали е предоставен за реализация или не”.
Още практика
В Решение № 254 от 2022 г. на ВКС по гр. д. № 1559/2021 г., I г. о., е прието, че възложителят на архитектурен проект не може да използва произведението за целите, за които е възложено, ако това използване противоречи на интересите на автора. В решението се казва, че “възложителят на архитектурен проект има право да използва произведението за целите, за които е възложено, но не и да го използва по начин, който противоречи на интересите на автора”.
е реализиран или не. В решението се казва, че “авторското право върху архитектурен проект възниква със създаването му, независимо дали е подписан от автора, и не зависи от това дали е предоставен за реализация или не”.
В Решение № 281 от 2021 г. на ВКС по гр. д. № 1307/2020 г., I г. о., е прието, че “Съгласно чл. 26, ал. 1 от ЗАПСП възложителят на архитектурен проект има право да използва произведението за целите, за които е възложено. Този текст обаче не дава право на възложителя да използва произведението по начин, който противоречи на интересите на автора.
В конкретния случай възложителят е използвал произведението за цел, която противоречи на интересите на автора, тъй като е възпроизвел произведението без съгласието на автора и го е разпространил безплатно.
Допълнителни съвети
Ако сте автор на архитектурен проект, е важно да защитите правата си чрез регистрация на авторското право. Регистрация може да бъде направена в Патентното ведомство на Република България.
Ако сте възложител на архитектурен проект, е важно да имате предвид правата, които имате върху произведението. Ако възнамерявате да използвате произведението извън рамките на възложената работа, е необходимо да получите съгласието на автора.